Ivana Pokorná: „Tzv. fitness pro kůži zpomalí proces stárnutí“

12.10.2024

Svět botoxu, výplní, laserů apod. je složitá disciplína. "Zatímco pop-távka po estetických zákrocích roste, povědomí o jejich reálných účincích, možnostech kombinování a případných rizicích zůstává nedostatečné," je přesvědčená majitelka kliniky Formositas Ivana Pokorná. V rozhovoru vysvětluje, jak dosáhnout kýženého efektu a čemu říká "fitness pro kůži".

Skoro každá žena hledá řešení, jak zpomalit stárnutí, ale ne vždy se v nabídkách orientuje. Jaký přístup najde na vaší klinice?
Konzultace, na které pozorně nasloucháme všem otázkám a přáním našich klientů, je základem pro stanovení individuálního programu péče. Klademe důraz na metody a postupy, které startují regenerační procesy v kůži a podkožní tkáni – pracujeme výhradně tak, abychom žádným způsobem nenarušili přirozený vzhled našich klientek. Některé, často i populární zákroky vůbec neprovádíme, protože do naší filozofie z různých důvodů jednoduše nezapadají.

Jak rychle v kůži ubývá kolagen a jak se liší struktura pleti třeba 30leté a 50leté ženy? Co všechno se postupem času mění?
Zásadní položkou, pokud se budeme bavit o kůži, je množství a kvalita kolagenních vláken, která tvoří více než 70 % jejího objemu a odpovída-jí za její pevnost. Naše tělo kolagenní vlákna neustále reprodukuje, ale tento proces se s přibývajícím věkem zpomaluje. V literatuře se údaje různí, ale lze říci, že od 25. roku života nám ubývají kolagenní vlákna rychlostí 1–1,5 % ročně. Stárnou však všechny měkké tkáně i kosti – mění se rozložení podkožního tuku, stárnou svaly i vazivová tkáň a poměrně rychle resorbují (ubývají) i lebeční kosti. Rentgenové snímky lebky jednoho a téhož člověka ve 20, 50 či 60 letech vypadají tak, jako by se jednalo o dvě různé osoby. Z tohoto výčtu věkem podmíněných změn logicky vyplývá, že žádné univerzální řešení neexistuje, ale naopak se vždy jedná o věku, reálnému stavu a konkrétním přáním klientek "na míru ušitá" ošetření ve správném pořadí.

Jaký je váš pohled na nejpopulárnější procedury estetické medicíny – aplikaci dermálních výplní a botulotoxinu?
Hodně lidí do dneška tyto dvě zcela odlišné procedury mezi sebou zaměňuje. Botulotoxinu typu A, který se vyrábí pod různými názvy, dal jméno jeden z nich, a tak se mu neřekne jinak než botox. Dermální výplně jsou viskoelastické gely různých fyzikálních vlastností a slouží k doplnění objemu, vytvoření opory, a jsou-li aplikovány povrchově, tak k redukci hlubokých a středně hlubokých vrásek. Botox je neurotoxin, který se aplikuje do svalů a dočasně dovede omezit jejich činnost. Žádným způsobem nemění objemové proporce v obličeji – pokud tedy někde uvidíte fotografii celebrity s překorigovanými rty a tvářemi, vězte, že botox je v tom zcela nevinně a dotyčná to přehnala s výplněmi. S těmi je třeba zacházet velmi opatrně a s rozvahou.

V čem vidíte největší riziko dermálních výplní?
U výplňových materiálů se v drtivé většině jedná o síťovanou kyselinu hyaluronovou (HA), pojďme se tedy bavit o nich. Tzv. permanentním či semipermanentním výplním je z mnoha důvodů lepší se vyhnout obloukem. Ostatně, i "obyčejná" dermální výplň na bázi HA patří k těm nejrizikovějším ošetřením v korektivní dermatologii a smí ji aplikovat výhradně lékař. Komplikace, ať již okamžité, či opožděné, mohou mít fatální následky – patří mezi ně například oslepnutí, nekróza (odumření tkáně) či tzv. opožděný zánět, který bez odborného zásahu k nekróze tkáně dospěje. Zkušený lékař dovede včas problém rozpoznat a účinně zasáhnout; ostatní "odbornice" v nejrůznějších kosmetických salonech tuto možnost nemají. Nemluvě o tom, že v těchto zařízeních se často pracuje s výrobky zakoupenými na nejrůznějších e-shopech v zahraničí, které jsou často kopiemi originálů diskutabilní kvality. Dermální výplně jsou zdravotnické prostředky, ke kterým nelékaři oficiálně přístup nema-jí.

Takže dermální výplň z rukou nelékaře může vážně ohrozit naše zdraví?
Zdravotní riziko při aplikaci výplní je jen jednou stranou mince. Je třeba myslet i na to, že výplň (vyjma modelace rtů) by neměla být v případě korekce projevů stárnutí procedurou první volby. Jejím úkolem je doplnit objem či vytvořit oporu, vaši kůži ani podkoží ve skutečnosti žádným způsobem neomlazuje. Toho lze ideálně docílit správnou kombinací přístrojových a injekčních procedur, tedy aplikací nejrůznějších biorevi-talizantů a biostimulantů. Dermální výplň by měla být spíš jen takovou "třešničkou na dortu", která v případě potřeby podtrhne výsledek předchozích omlazovacích procedur. Ženám, které věkové změny řeší převážně prostřednictvím opakované aplikace dermálních výplní, reálně hrozí, že z nich dříve či později budou "divné cizí paní", které na školním srazu nikdo nepozná.

A co botox, ten nám nemůže uškodit? Kdy je vhodné začít s jeho aplikací?
Pokud s botulotoxinem pracuje zkušený lékař, tak vám jeho aplikace ublížit nemůže. Ne, že by žádné komplikace nemohly vzniknout, ale na rozdíl od výplní za sebou nezanechávají žádná nevratná poškození.
Často ráda parafrázuji název známého filmu a říkám, že "botox není pro starý" – samozřejmě, že to není úplně přesné, ale chci tím především říct, že pokud mladé ženy s výraznou mimikou již po 25. roce věku mají viditelné vrásky na čele (především ty vodorovné) a nechtějí na jejich dalším prohlubování pracovat, je nejvyšší čas vyhledat odborníka. Za jejich vznik totiž odpovídá frontalis, sval, který je zároveň i elevátorem (zdvihačem) obočí. Oslabovat jej ve vyšším věku je již poměrně složité, ne-li vyloučené. Botox neumí vaše vrásky "vygumovat" – pouze dočasně omezí činnost svalů vytvářejících svým neustálým smršťo-váním rýhy, které mohou být už před třicítkou poměrně výrazné. Fungu-je tak především jako skvělá prevence vzniku hlubokých vrásek a při pravidelném ošetřování "odnaučí" hyperaktivní svaly na čele neustále vykonávat mimovolné pohyby.

Na vaší klinice ženám nabízíte celou řadu přístrojových ošetření. Na jaké bázi pracují? A opravdu fungují?
Bez kvalitních, výkonných přístrojů se dobrá klinika těžko obejde. Já osobně "mašinky" doslova miluji a nedám na ně dopustit. Přístrojová ošetření mohou být zcela neinvazivní (nenarušují integritu kůže) nebo mírně invazivní. Využívají různé technologie, ať už je to intenzivní pulzní světlo, radiofrekvence, fokusovaný ultrazvuk či lasery, a dokáží – podle svého zaměření – kouzla všeho druhu: od léčby akné přes odstranění popraskaných kapilár, hyperpigmentací, tetování, ochlupení a kožních výrůstků až po redukci vrásek, jizev, podkožního tuku, celulitidy či ptózy (poklesu) tkání. Bohužel neplatí, že všechna přístrojová ošetření na každého fungují stejně. Volba vhodných procedur, jejich správné provedení a časová souslednost jsou klíčové pro dosažení požado-vaného efektu, a tedy i spokojenosti klienta.

Jak správně kombinovat neinvazivní přístrojové zákroky s bo-toxem?
Pravidlo v tomto případě je velmi jednoduché: aplikaci botulotoxinu pro-vádějte ideálně až poté, co ukončíte vybranou kúru přístrojových ošetření. Každá termická procedura totiž urychluje metabolizaci ap-likovaného toxinu. Jinými slovy – zkracuje dobu trvání efektu ošetření botoxem.

Herečka Kateřina Brožová se na sociálních sítích svěřila, že dochá-zí na vaši kliniku a vyzkoušela mj. laserové ošetření Endolift. Jaké jsou jeho přínosy a komu byste ho doporučila?
V péči o svůj vzhled je Kateřina Brožová velmi konzervativní a žádným způsobem nechce narušit svoji přirozenou krásu, ale pouze ji udržet a zdůraznit – stejně jako všechny naše klientky. Endolift je intenzivní la-serové ošetření, prováděné "zevnitř". Tenké mikrooptické vlákno, na je-hož konci je emitován laserový paprsek, dovede kůži nejen radikálně zpevňovat, ale i redukovat drobná nechtěná depozita podkožního tuku (v oblasti nazolabiální rýhy, tzv. syslíků, podbradku nebo kdekoliv jinde na těle). Endolift lze využít pro všechny věkové kategorie; u mladších žen ho provádíme v případě, že je žádoucí redukce podkožního tuku v oblasti podbradku nebo pro definici oválu obličeje. Na těle pak nejnověji pro redukci celulitidy nebo menších tukových polštářků.

Novinkou v České republice je BBL ošetření. V čem je unikátní? Kdy se dostaví kýžený efekt a jak dlouho vydrží?
BBL je vlastně takový "velký brácha" IPL. V čem je ale naprosto unikátní, je silný fototermický efekt využívající vlnovou délku 800–1400 nm a jeho velmi vysoká schopnost zpevňování a liftingu kůže a podkožní tkáně. Výsledky jsou viditelné již od prvního ošetření, které je vedle svého účinku atraktivní také tím, že je rychlé, příjemné a neinvazivní, bez jakékoliv rekonvalescence. Můžete si na něj odskočit z práce místo oběda. Velmi často dostávám otázku, jak dlouho to vydrží. Odpověď je v podstatě stejná pro všechny procedury tohoto ty-pu: termickým ošetřením nastartujeme intenzivní regeneraci, která probíhá 2–5 měsíců, a to v závislosti na zvoleném postupu, věku ale také třeba životosprávě klienta. Poté se její rychlost zase vrátí "do starých kolejí" a bude odpovídat vašemu biologickému věku. To samo-zřejmě neznamená, že za půl roku budete vypadat stejně jako na začátku. Naopak, budete vypadat stále dobře. Proces stárnutí ale nelze zastavit – umíme jeho viditelné projevy pouze zpomalovat; toho však lze s úspěchem docílit pouze v případě rozumně nastavené pravidelné péče, kterou pro lepší názornost přirovnávám k návštěvám fitka a říkám jí "fitness pro kůži". Podtrženo, sečteno: pokud vám už bylo dvacet min-imálně dvakrát, bude dobře, když se na klinice zastavíte alespoň dvakrát ročně.

 
Některé ženy už po čtyřicítce uvažují o chirurgickém liftingu, tedy "povytažení" kůže. Co byste jim vzkázala?
Plastická chirurgie a neinvazivní či miniinvazivní metody estetické medicíny tvoří jeden provázaný celek a vzájemně se potřebují. To, co dokáže plastický chirurg, neumíme my a naopak. Chirurgické zákroky se liší svým rozsahem a tedy i způsobem provedení. Co se při nich ale děje vždy, je to, že se odebere "přebytečná" kůže. Její zbylá část se tímto zákrokem vytáhne, ale tím pádem také ztenčí. Lze tedy říci, že její celková kvalita se zhorší a kůže pak ještě o něco rychleji podléhá všem přirozeným procesům stárnutí. Moje rada pro všechny ženy, které se rozhodnou pro chirurgický facelift tedy zní: nezapomeňte na práci s kvalitou kůže a navštivte včas svoji kliniku, aby vám kouzlo, které plastický chirurg vytvořil, vydrželo co nejdéle.

Více informací najdete na stránkách www.formositas.cz, zajímavosti a novinky sledujte na instagramu @klinika_formositas.