Jsem vděčný za každou zkušenost

27.08.2024

Mudr. Martin Molitor strávil velkou část svého profesního života v zahraničí. Působil například v poválečné oblasti Sierra Leone, na humanitárních misích a operoval v extrémně těžkých podmínkách. Nyní působí jako plastický chirurg na své vlastní klinice Art Ethic Beauty Clinic.

Máte bohatou českou i zahraniční praxi. V jakém oboru jste coby lékař začínal?
Už jako student lékařské fakulty jsem věděl, že chci dělat chirurgii. Fascinovala mě tím, že dobrý chirurg musí mít bohaté znalosti z interní medicíny, která se mi také moc líbila, a současně chirurgie vyžaduje manuální zručnost, bleskové rozhodování, je akční, řekl bych vzrušující. Po ukončení studia ale volné místo na chirurgii nebylo a tak jsem přijal pozici v jiném chirurgickém oboru – gynekologii.

Jak se stal z gynekologa mistr v oblasti plastické chirurgie?
Gynekologii jsem bral jako přechodné místo s tím, že se budu pokoušet dostat na chirurgii všeobecnou. Trvalo to pak čtyři roky, než se mi podařilo přesunout na plastickou chirurgii. I tu jsem vzal s tím, že přes ní bude jednodušší dostat se na chirurgii nebo traumatologii, nicméně jsem brzy zjistil, že plastická chirurgie je obor rekonstrukční, tvořivý, delikátní,umělecký, prostě nádherný.

Vzpomenete si ještě na své začátky a první pacienty?
Pamatuji si především pocity. Byly to pocity obrovského až posvátného respektu, snahy pomoci. Z medicínské teorie je člověk náhle postaven do situace, kdy skutečně ovlivňuje osudy a životy jiných lidí, a pokud to člověku dojde, najednou má pocit obrovské zodpovědnosti.

Mnoho let se také věnujete pedagogické činnosti…
Ano, pedagogickou činnost jsem začínal na Klinice plastické a estetické chirurgie FN u Sv. Anny a Masarykovy univerzity v Brně v roce 2000, pak na LF UP v Olomouci a nyní na 1. lékařské fakultě Karlovy univerzity v Praze, kde působím od roku 2012. Výuka mediků je pro mě posvátným úkolem, učíme budoucí lékařky a lékaře a na tom, jak každý z pedagogů na studenty zapůsobí, záleží pak také jejich vztah k medicíně všeobecně, i ke konkrétnímu oboru.

Velkou část svého profesního života jste strávil v zahraničí. Které zahraniční stáže pro vás byly nejzajímavější?
Rozhodně to byla roční stáž v Austrálii v centru zabývajícím se mikrochirurgií a transplantací ruky, tedy přenosem ruky z mrtvého jedince-dárce na živého jedince-příjemce. Rok je dostatečně dlouhá doba na to, aby člověk skutečně zjistil, jak se v dané zemi žije, jaká je tam medicína, jaké jsou tam problémy, co je tam lepší a co horší než u nás.

Účastnil jste se i několika zahraničních humanitárních misí. Jak na tyto mise vzpomínáte a co vám daly do života?
Absolvoval jsem misí více než dvacet, byl jsem v Sierra Leone, Jordánsku, Burkina Faso, Indii. Na misích jezdíme tam, kde lékařská péče není buď v podstatě žádná, nebo chybí péče v našem oboru. Jezdím na mise moc rád, dává mi to jednak úžasný pocit toho, že jsem někde potřebný, že mohu pomoci někde, kde je jinak naše specializovaná péče nedosažitelná. Také to vždy znamená výzvu, protože lékař musí projevit velkou schopnost improvizace, musí mít rozsáhlé vědomosti, aby dokázal řešit problémy jiným způsobem, než je zvyklý u nás, musí také dokázat odhadnout, co si ještě může troufnout řešit a co už ne apod.

Společně s MUDr. Issamem Al Awou jste založil kliniku Art Ethic Beauty Clinic. Co svedlo vaše cesty dohromady a v čem je klinika unikátní?
S dr. Al Awou se známe velmi dlouho, potkali jsme se v roce 1996, kdy jsme, téměř ve stejnou dobu, nastoupili oba na Oddělení plastické chirurgie v Olomouci. V podstatě jsme oba začínali. Hodně jsme si pomáhali a doplňovali jsme se. Po společné práci na různých privátních klinikách jsme cítili potřebu se osamostatnit a nabídnout klientům to, co považujeme za důležité a co se nám v cizích zařízeních nedařilo dlouhodobě prosazovat. Považuji naši kliniku Art Ethic Beauty Clinic za unikátní ve dvou důležitých aspektech. Prvním je to, že jsme ke klientům naprosto upřímní. Náš marketing i konzultace jsou zcela otevřené, nic nepřikrášlujeme, odpovídáme na všechny otázky, nabízíme i více konzultací, pokud je potřeba. Druhý aspekt je to, že nám primárně nejde o množství klientů, ale o osobní přístup a perfektně provedenou práci od začátku až do konce celého procesu. To znamená, že klientům věnujeme nejenom naše vědomosti a zručnosti, ale v každém kroku tolik času, kolik potřebují. Pokud klient potřebuje na uspokojenou konzultaci hodinu, dostane ji. Pokud potřebuje u každého převazu půl hodiny, dostane ji. Čas je komodita, která se nedá nahradit ani koupit.

Jaké nejčastější zákroky na klinice provádíte?
Naše klinika nabízí kompletní spektrum výkonů estetické chirurgie a medicíny, tedy i výkony miniinvazivní, jako jsou výplně, aplikace botulotoxinu apod. Jako všude i u nás jsou nejčastější výkony na prsou. Hodně děláme výkony kombinované, tedy třeba operace prsou a břicha současně, horních a dolních víček spolu s faceliftinem apod. Dále velmi často provádíme liposukce včetně liposukcí v místním umrtvení ambulantně. Nabízíme i speciální techniky liposukce, jako jsou laserová liposukce, liposukce s použitím argonové plazmy, high definition liposukce apod. A konečně často provádíme výkony v obličeji – facelift, rinoplastiky a operace víček.

Provádíte také některé zákroky, které naopak ostatní lékaři tak často neprovádí?
Jako naše specifikum mohu uvést velké zkušenosti s rinoplastikami, které provádí velmi málo lékařů, protože je to výkon velice náročný po stránce technické i komunikace s klientem. Dále bych uvedl bichektomii, tedy odstranění tuku z lícní oblasti, tento výkon u nás neprovádí téměř nikdo, někdy bichektomii provádíme ve spojení s úpravou velikosti brady. Dále u nás děláme vnitřní browlift, tedy zvednutí obočí spolu s operací horních víček, a nakonec bych uvedl speciální techniky operace dolních víček u víček hodně povolených, poškozených předchozími operacemi apod.

Na klinice nabízíte exkluzivně novinku Argo~Lipo. O jaký zákrok se jedná?
Argo~Lipo je liposukce s využitím přídatné energie a sice argonové plazmy, což je technika nejnovější a nejprogresivnější. Je to obzvláště vhodná technika pro klienty, kteří mají primárně povolenou kůži nebo po liposukci vyšší vrstvy tuku a hrozí, že dojde ke kožním nerovnostem nebo převisům.

Jaké účinky má argonová plasma na pokožku?
Z hlediska fyzikálního je plazma ionizovaný plyn, který tvoří až 99 % atomární hmoty vesmíru. V našem případě vzniká plazma kombinací radiofrekvence a vzácného plynu argonu. Účinkem plazmy dojde už během výkonu k viditelnému stažení a zpevnění kůže a tento efekt ještě jistou dobu dozrává a maxima dosáhne cca 2–3 měsíce po výkonu. Hlavní efekt je tedy významné zpevnění kůže.

Lze argonovou plazmu použít i samostatně bez liposukce v případech, kdy klientky zredukovaly svoji hmotnost svépomocí a nyní je trápí pouze povolená kůže?
Ano, plazma se dá využít i bez liposukce na zpevnění kůže. Tento výkon jsme označili názvem Argo~Lipo. Mnoho klientů slyšelo o metodě tzv. endoliftu, kdy, většinou s použitím laseru, se pouze ozáří kůže zevnitř a dojde k jejímu zpevnění. Stejně se dá využít i argonová plazma, která je navíc účinnější než laser.

Jaká je rekonvalescence po zákroku a kdy vidí klientka první výsledky?
Jak efekt liposukce s plazmou – Argo~Lipo, tak i efekt zpevnění kůže plazmou – Argo~Lift vidí klient okamžitě, resp. hned po výkonu. Nicméně, jako po každém výkonu, efekt tzv. dozrává, kůže se ještě jistou dobu stahuje, odeznívají otoky a eventuálně hematomy. Definitivní výsledek je tedy vidět po dvou měsících.

Co byste doporučil ženám a mužům, které se sebou nejsou spokojené a touží po změně?
Ženám i můžům bych doporučil, pokud mají problém svým vzhledem, který je omezuje ve spokojeném životě, ať si najdou plastického chirurga, kterému budou důvěřovat, a ať jdou ke konzultaci. Nejhorší, co se jim může stát, je to, že budou odmítnutí s tím, že jejich představa není reálná, to je ale minimum případů.