Křečové žíly zdánlivě začínají jako kosmetický problém, končit ale mohou vážnými zdravotními problémy

05.04.2025

 Jak si s nimi poradit radí MUDr. Ota Schütz, primář Žilní kliniky v Praze.

Lze křečovým žilám předcházet?
Křečové žíly neboli varixy jsou dědičné, jejich výskyt se ovlivňuje těžko. Děti žilní nedostatečnost po rodičích dědí až s osmdesátiprocentní pravděpodobností. Dispozice k tvorbě křečových žil se nedá odstranit konzervativně ani operačně, nepomůžou tedy léky ani jiné prostředky. Vyloučením rizikových faktorů se ovšem dá jejich nástup zpomalit.

Co jsou ony rizikové faktory?
Největším rizikem je původce křečových žil, tedy dědičná nedostatečnost pojivové tkáně. Rizikové může být i zaměstnání, kde se dlouho stojí (učitelé, barmani, kadeřnice, prodavačky) nebo naopak sedí (práce v kanceláři). Zásadně riziková je nadváha, nedostatek pohybu, hormonální antikoncepce a hormonální substituce s estrogeny. Rizikové mohou být i stavy po úrazech s delší dobou snížené pohyblivosti.

Na koho se mám obrátit, pokud na sobě pozoruji výskyt varixů?
Je potřeba zvolit specialistu s praxí v oboru žilní medicíny. K vyšetření se dnes běžně používá barevný ultrazvuk, který přesně určí žíly, které léčbu vyžadují. Naopak zcela bez výsledků v léčbě varixů jsou potravinové doplňky, v jakékoliv formě. K přímému odstranění křečových žil nepomůžou ani venofarmaka, ty mohou pouze zmírnit vedlejší účinky, jako je bolest v končetinách nebo pocit těžkých nohou. Jakmile je ale jednou žíla porušená, nepomůže nic než radikální, tedy více či méně invazivní zákrok.

Z jakých variant zákroků mám tedy na výběr?
Dnes používané zákroky mají tu výhodu, že jsou minimálně invazivní. Pacienti proto po krátké době (několika hodinách) odcházejí z kliniky. A to po svých!

Nejmenší křečové žilky neboli mikrovarixy – "pavoučí sítě", se odstraňují speciálními barvivovými lasery. Drobné povrchové žilky, těm se říká metličky, nejlépe reagují na sklerotizační léčbu. Metlička se napíchne drobnou jehlou, naplní speciálním sklerotizačním roztokem a mikrovarixy je po čase zmizí. Další stupeň křečových žil se většinou řeší metodou kosmetické flebektomie. Jedná se o zákrok, kdy se pomocí mikrořezů a speciálních háčků postižené žíly odstraní.

V případě, že jste s léčbou otáleli a nechali varixy dozrát do velkých rozměrů, jsou nasnadě katetrizační metody laserové EVLT, nebo radiofrekvenční léčba CLOSURE fast. Jsou schopny zachránit i opravdu rozsáhlé varixy, kde je běžně potřeba metody kombinovat. Jak vidíte, metod je mnoho, na každý typ varixů je potřeba zvolit jinou, a proto v léčbě hraje zásadní roli nejen samotné odstranění žil, ale hlavně přesná diagnostika a kombinace procedur.

Nejnovější metodou je lepení žil VenaSeal. Je naprosto bezbolestná a po "zalepení" žil je možno téměř okamžitě jít např. hrát nohejbal nebo volejbal, nemusí se nosit punčocha či obvazová bandáž.

Jaká jsou omezení po zákroku?
Bezprostředně po operaci se doporučuje aktivní pohyb a několik dnů nosit zdravotní elastické kompresní punčochy, naopak je třeba omezit dlouhé sezení i stání. To platí před i po operaci. Co se sportu týče, golf můžete hrát hned další den, na kolo můžete po týdnu a sporty zátěžového charakteru je možné provozovat po čtrnácti dnech. Odborníci doporučují vyhnout se sauně a slunění po dobu šesti týdnů od operace.

Kdy na kontrolu?
Nejlépe jednou ročně. V individuálních případech doporučujeme jednou za šest měsíců, při zhoršujícím se stavu a problémech i v kratších intervalech. Vyléčení již vzniklých varixů bohužel neznamená, že se nemohou někdy a někde znovu objevit. Může za to dědičná predispozice a fakt, že žil, které mohou podlehnout žilní nedostatečnosti, máme na nohách mnoho. Správně provedená první operace je proto pro prevenci recidivy varixů klíčová.

www.zilniklinika.cz