Moderní metody léčby křečových žil

24.11.2024

Bolesti, křeče, nevzhledné žilní pletence. Ano, řeč je o křečových žílách, které obtěžují každou třetí ženu a každého čtvrtého muže a jsou tedy jedním z nejrozšířenějších onem-ocnění. Na nejčastější otázky týkající se varixů odpovídá šéf pražské Žilní kliniky MUDr. Ota Schutz.

Jak křečové žíly vznikají a kde všude se tvoří?
Zdravé žíly jsou opatřeny chlopněmi, které umožňují proudění krve jen jedním směrem a zabraňují jejímu zpětnému toku. V případě, že tyto chlopně zeslábnou a úplně se nedovírají, krev se hromadí, neproudí k srdci, jak by měla, a svojí vahou roztahuje stávající žíly. Výsledkem jsou pak uzlovité, nateklé a vyboulené žíly. Nejčastěji se tvoří na nohou – výjimkou jsou křečové žíly v malé pánvi nebo v konečníku, tzv. hemoroidy. Varixy se tvoří nejčastěji na lýtku, v pod-kolenní jamce a na vnitřní straně stehna, na dolních končetinách mohou být prakticky kdekoliv.

Podle čeho poznáme, že se s cévami něco děje?
Než se objeví vyboulené žíly, mívají pacienti nepříjemné bolesti v nohách, vnímají pocit tíhy a únavy nohou, mohou v nich cítit tlak, mravenčení, v noci křeče. Tyto příznaky se většinou dají zmírnit uvedením nohou do zvýšené polohy, zatímco stání nebo sezení po delší dobu naopak příznaky zhoršují. Později žíly vystupují a začnou být viditelné. Někdy ovšem nejsou obtíže žádné, jen se ob-jeví nevzhledné křečové žíly.

Co můžeme udělat, když se tyto potíže objeví?
Je třeba obloukem se vyhnout praktickému lékaři a rovnou vybrat specialistu, který to s křečovými žilami umí. Zcela základní metodou vyšetřování je duplexní barevný ultrazvuk a vyhodnocení funkčních a anatomických poměrů žilního řečiště, zjištění změny a rychlosti krevního proudu v žilách. Lékař vyšetří průchodnost povrchového i hlubokého žilního systému. Podle těchto výsledků se pak rozhodu-je, jaká bude léčba.

Jaká je příčina toho, že se varixy vůbec vytvoří?
Zásadní příčina je jediná a tou je dědičnost, jsou vrozené – když má někdo jednoho rodiče s křečovými žílami, na osmdesát procent se s nimi bude potýkat také. Mezi nejčastější rizika patří dlouhé stání a sezení, hormonální léky s estrogeny – antikoncepce, sub-stituce, obezita, vyšší věk, druhé a následná těhotenství.

Existuje žilní gymnastika. Co si pod tímto pojmem můžeme představit?
Jsou to veškerá cvičení, která podporují krevní oběh v končetinách. Zapojení žilně svalové pumpy, což jsou svaly lýtka při pohybu v kotníku a koleni. Zkuste například tohle: s patami na podlaze zvedejte opakovaně špičky a kružte s nimi. Pokud dlouho sedíte, zkuste nohy střídavě opírat o paty a špičky. Pomáhá i zvednutí no-hou nad úroveň srdce v době klidu, spánku a odpočinku. Ideálně to udělejte tak pětkrát denně na pět až deset minut. Prospěšné jsou i masáže střídavě teplou a studenou vodou, které zlepšují návrat žilní krve k srdci.

Pomohou nám i léky?
Používají se tzv. venofarmaka – léky na žíly, tvrdí se, že zpevňují žilní stěnu a zlepšují návrat krve zpět k srdci. Volně prodejné jsou i masti. Pojišťovny tyto medikamenty hradí jen částečně a o jejich nasazení byste se měli domluvit s lékařem. Obecně jsou léky doporučovány na záněty, otoky a bolesti. Nemá žádný smysl se cpát celoročně jakkoliv vychvalovanými léky na křečové žíly, případně levnějšími potravinovými doplňky, které jsou inzerovány jako léky.

Co ostatní léčebné pomůcky?
Jednou ze základních jsou elastické kompresní punčochy. Bývají na předpis, ale i volně k dostání a rozdělují se do kompresních tříd I.–IV. podle rozvoje onemocnění. Od druhé kompresní třídy punčo-chy částečně proplácí pojišťovny. Dvojky se dobře hodí k léčbě a prevenci komplikací, když vám otékají nohy a když máte varixy – podle délky stahují nohu od prstů po koleno, stehenní punčochy pak končí pod tříslem. Účinnější jsou stehenní punčochy, hodí se například při dlouhé cestě autem nebo letadlem.

Kdy je nutná operace? A jaké jsou operační metody?
V případě, že máte křečové žíly, nejlepším, radikálním řešením je operace. V současné době jsou propracované metody miniinvazi-vních operací za pomoci laseru či radiofrekvence. Poslední metodou je lepení žil VenaSeal. Jsou to katetrizační techniky, při kterých se bezbolestně vyřeší křečové žíly ambulantně v rámci klin-iky jednodenní chirurgie. Na nejmenší křečové žíly – mikrovarixy (metličky), se osvědčila sklerotizace, může být i pěnová, která se provádí též ambulantně. Její princip spočívá v napuštění varixu látkou, která zničí cévní výstelku žíly a vyvolá umělý zánět. Takto ošetřená žíla se po několika týdnech vstřebá.

Nejšetrnější je prý lepení žil. O co se jedná?
Je to jedna z katetrizačních metod, kdy se do žíly zavede tenký katetr, který se pak pomalu vytahuje a do žíly se vpouští po kap-kách vteřinové lepidlo. Místo, do kterého se hmota dostane, se pak na tři minuty stlačí. Když se stěny žíly slepí, katetr se vytáhne. Je to skvělá metoda, ale je ze všech nejdražší a není použitelná u všech pacientů.

Proplácí léčbu pojišťovny?
Cena radikálního odstranění křečových žil operací se pohybuje průměrně od 17 do 35 tisíc korun. Některé smluvní pojišťovny na základě smlouvy operace proplácí, některé je proplácí částečně, jiné neproplácí. Stejně je to u sklerotizace. Cena 1500 až 3500 ko-run. Částečně jsou propláceny zdravotní elastické punčochy II. třídy. Po klinickém a duplexním ultrazvukovém vyšetření se dozvíte, v jakém stavu jsou vaše křečové žíly. Je doporučen nejlepší postup léčby – většinou jde o kombinaci jednotlivých metod. Současně je každý informován o ceně.

Více informací najdete na internetových stránkách www.zilniklinka.cz.