Piercing ucha: předcházejte komplikacím

12.10.2024

Ačkoliv je propíchnutí ucha u dospělých osob i malých slečen poměrně jednoduchý zákrok, vyžaduje určitou přípravu a také správnou následnou péči. Víte, proč je podzim vhodným obdobím, jak se o ranku starat, a jaké náušnice vybrat? Možná vás bude zajímat i názor odborníka na akupunkturu…

Na jaře a na podzim se snižuje riziko infekce
Málokdo to ví, ale pro piercing ucha je nejvhodnější čas na jaře a na podzim. Ptáte se proč? Důvod je zcela prozaický – v těchto ročních ob-dobích je venku mírná teplota, což minimalizuje riziko komplikací. Ty mohou v létě vznikat vlivem zvýšeného pocení, vystavení slunečnímu záření nebo koupání. V zimě zase hrozí podráždění kvůli nošení čepice nebo silnému mrazu. Na jaře a na podzim se snižuje pravděpodobnost infekce, protože ranka není vystavena extrémním podmínkám, které mohou hojení zpomalovat.

Lobe, tragus nebo helix? Chrupavky bolí nejvíc
Než si necháte ucho propíchnout, pečlivě vyberte odborníka, který akci provede – lékaře nebo zdravotníka z oboru dermatologie, pediatrie, es-tetické medicíny. Kvalitní péče se vám může dostat i v piercingových studiích. Vyhněte se každopádně místům, kde tyto zákroky dělají nest-erilně, bez patřičných dezinfekčních prostředků. Také si dobře rozmyslete, kde přesně chcete ucho propíchnout, jelikož každé místo má svá specifika i odlišnou bolestivost a délku hojení. V ušním lalůčku (tzv. lobe piercing) není chrupavka a je v něm menší množství nervových zakončení, zákrok tedy bývá nejméně bolestivý. Výrazně citlivější jsou oblasti zvané tragus (chrupavčitý výběžek u zvu-kovodu) nebo helix (horní chrupavčitý okraj ucha). Jejich propíchnutí je právě i kvůli přítomnosti chrupavky bolestivější, místo je možné lokálně umrtvit anestetickým krémem nebo injekcí. Také délka hojení je u posledních dvou zmiňovaných míst delší – může trvat až šest měsíců.

Propíchnout, nebo nastřelit?
Nová dírka v uchu se obvykle tvoří dvěma způsoby – buď tradičním propíchnutím sterilní, ostrou jehlou se zkoseným zakončením, nebo nastřelením dočasné náušnice speciální pistolí. V prvním případě se do propíchnutého ucha ihned vkládá klasická, řádně vydenzinfikovaná náušnice. V druhém případě se nastřelená náušnice po čtyřech až šesti týdnech vymění za tu, kterou si vyberete – i zde ji nejdříve ponořte na několik hodin do dezinfekčního roztoku (alkoholu).
U nastřelování se nejčastěji používají náušnice z chirurgické oceli, které jsou velmi dobře snášeny i malými dětmi. Mohou být potaženy zlatem. Chirurgická ocel je zdravotně nezávadná a obsahuje méně než 0,05 % niklu jakožto možného alergenu. Jakou techniku vytvoření dírky zvolíte, je čistě na vás, ale odborníci se shodnou, že u manuálního propíchnutí lze lépe ohlídat úhel vpichu. Náušnicová pistole je sice rychlejší, rána nekrvácí, nicméne metoda může způsobit větší trauma tkání.

Nový šperk by měl být hypoalergenní a lehký
Před manuálním propíchnutím ucha je důležité věnovat pozornost výběru prvního šperku, který do čerstvě vytvořené dírky vložíte. "Takový šperk by měl být z hypoalergenního materiálu, aby se minimalizovalo riziko infekce nebo alergické reakce. Náušnice by také neměla být příliš těžká, aby na čerstvou ránu nepůsobila nadměrný tlak," radí Dominika Šťovíčková, spoluzakladatelka české šperkařské značky Ushi a náv-rhářka náušnic. Nic nezkazíte oblou náušnicí ze žlutého, 14karátového zlata. Zlato sníží riziko alergické reakce a zánětu v dané oblasti, kulatý tvar zamezí mechanickému podráždění nebo zranění.

Nejdůležitější je následná péče
Zásadnější než zvolená metoda je péče o čerstvou ranku, aby se bezproblémově zahojila. Propíchnutá dírka by měla být po dobu několi-ka dní dvakrát denně čištěna, vydezinfikována, eventuálně ošetřena an-tibiotickou mastí, opatrně odstraňte nečistoty a minimalizuje tak riziko vzniku infekce. Také samotnou náušnici vždy jemně očistěte, aby na ní nezůstávaly zaschlé krusty. Můžete ji vždy velice jemně pootočit. Obezřetní buďte rovněž při používání kosmetiky v blízkém okolí. "Ucha se dotýkejte jen čistýma rukama a náušnicí zprudka netočte, netahejte za ni a nastřelenou nevyměňujte dříve než po čtyřech až šesti týdnech. Tedy ve chvíli, kdy je ranka zcela zhojená. Někdy může hojení trvat i déle, zejména pokud je nastřelena chrupavka," radí Dominika Šťovíčková.

Proč je u dětí lepší pár let počkat…
Uši mohou být z kosmetických důvodů propíchnuty v jakémkoli věku. Pokud je piercing prováděn pečlivě a je o něj správně pečováno, rizika jsou minimální, bez ohledu na stáří dítěte. Obecně se doporučuje počkat, až bude moct dítě vyjádřit souhlas a pochopit, co zákrok obnáší, včetně možné bolesti a péče o propíchnuté uši. V praxi to znamená od-klad až do věku kolem 8–10 let, nebo dokonce později. Minimální věk je přibližně 6 měsíců. Proč zákrok neabsolvovat záhy po porodu? Důvodem je nejen vyšší odolnost staršího dítěte vůči infekcím, ale také větší schopnost hojení, ušní lalůček je vyvinutější a nastřelení náušnice bude jednodušší.  Malé děti nezřídka při propichování nedrží a problém nastává i v době hojení, jelikož je to pro ně něco nového. Časté tahání náušnic z ucha ven a dotyky neumytýma rukama mohou končit hnisáním, či dokonce natržením dírky a tím i delším hojením. Ačkoli je bolestivost individuální, většina dětí pociťuje krátkodobou bolest při samotném propíchnutí a mírné nepohodlí během hojení. Některé děti jsou alergické na materiály, ze kterých jsou náušnice vy-robeny (především nikl).


Když se dostaví otok nebo hnisání…
Při sebelepší péči se mohou objevit větší či menší komplikace, jako je infekce, alergické reakce, krvácení, zarudnutí, opuchlinu, případně hnisání a vzácněji tvorba keloidních jizev (hrozí zvláště v případě ge-netické predispozice). Při lehčích obtížích pomůže zvýšená péče, hy-giena a použití antiseptických přípravků. Pokud ovšem zarudnutí neustupuje, otok je bolestivý nebo se objeví mokvání a vytékající tekuti-na, je nejlepší navštívit zdravotnické zařízení. V krajních případech nezbyde než šperk vyjmout a nechat ránu zhojit. Ke komplikacím naštěstí nedochází často a obvykle celý proces proběhne bez větších potíží.

Názory expertů na akupunkturu se rozchází
Akupunktura je vlastně preventivní diagnostická a léčebná reflexní metoda tradiční čínské medicíny, která spočívá ve stimulaci přesně určených bodů na kůži. Propichování uší v blízkosti akupunkturních bodů je v tomto kontextu kontroverzním tématem. Akupunkturní body jsou důležité pro proudění životní energie Qi a narušení těchto bodů může dle certifikovaných terapeutů alternativní medicíny ovlivnit zdraví. Při některých léčebných kúrách vám dokonce mohou doporučit náušnice vyndat a nějakou dobu vůbec nenosit, a to ani po uzdravení.
Na uchu se nachází množství akupunkturních bodů, které jsou spojeny s různými orgány a funkcemi těla. Ucho tvoří jakýsi mikrosystém a stim-ulace citlivého bodu propíchnutím, která není indikována, může naopak narušit stávající harmonii a zhoršit zdravotní stav.
Ušní lalůček, tedy místo, kam se náušnice nejčastěji nastřeluje, je pov-ažován za zónu propojenou s očima a hlavou. Z tohoto důvodu někteří upozorňují, že nesprávně provedené propíchnutí uší by mohlo te-oreticky narušit tok energie Qi a způsobit zdravotní problémy, jako jsou bolesti hlavy, problémy se zrakem nebo jiné nerovnováhy v těle.

Nicméně přímá souvislosti mezi propichováním uší a zdravotními problémy není podle západní medicíny podložena směrodatným výzkumem. Klasická medicína považuje piercing za bezpečný, pokud je proveden správně a jsou dodržovány hygienické standardy.
Jestliže jste sympatizantem alternativní medicíny a máte obavy ohledně vlivu piercingu na zdraví, svěřte tento zákrok do rukou někomu, kdo je schopen zohlednit anatomii akupunkturních bodů a jejich účinky. Zejména pokud jde o děti nebo osoby se zdravotními problémy, může se klíčovým bodům pro klid duše zcela vyhnout.