Probiotika x Prebiotika: Co o nich víte?

28.08.2024

Trávicí trakt dospělého člověka je domovem asi 500 druhů mikroorganismů a sídlí v něm přibližně 70 % imunitního systému.Pečujeme o svůj vzhled, pečujeme o svou kondici, trénujeme svoji psychickou odolnost, děsí nás rakovina a kardiovaskulární choroby, ale co když je tajemství našeho zdraví ukryto ve střevech, na která tak často zapomínáme?

Hodné versus zlé bakterie
Ve střevním prostředí totiž žije velké množství bakterií, které spolu dohromady vytvářejí střevní mikroflóru. Bydlí tu bakterie, které nám pomáhají, ale i ty, které našemu organismu zákeřně škodí. Ty produkují toxické látky, které pak negativně ovlivňují naši imunitu a jsou příčinou různých akutních i chronických onemocnění. Proto musí být ve střevech nastolena rovnováha mezi dobrými a zlými organismy, aby tam mohl panovat mír. Pokud dojde k vychýlení ve prospěch škodlivých bakterií, poznáte to snadno: začnou vás trápit zažívací potíže, zácpa nebo průjem, plynatost, nadýmání nebo křeče v břiše. Mohou ale způsobit i mnohem závažnější problémy: záněty střeva, různé alergie i kožní problémy, ulcerózní kolitidu, což je onemocnění střevní sliznice, nebo dokonce rakovinu tlustého střeva.

Tím, co narušuje správné fungování střev, bývá nadměrná konzumace tučného masa a uzenin, sladkostí, alkoholu, stres, nedostatek vlákniny a také řada léků, včetně antibiotik, cytostatik a imunosupresiv. Pak je třeba tělu pomoci a dodat mu probiotika.

Právě probiotika ovlivňují střevní mikroflóru žádoucím směrem – zabraňují množení škodlivých bakterií, čímž posilují náš imunitní systém. Pomáhají v těle rozkládat nevstřebatelné zbytky potravin, zlepšují vstřebávání potřebných živin, příznivě působí na peristaltiku střev a zvyšují prokrvení sliznice.

Jejich užívání se doporučuje při užívání antibiotik (a také po jejich dobrání), při průjmech, zácpě a nadýmání. Jejich dodání tělu je také žádoucí, pokud vás trápí dráždivý tračník, Crohnova choroba, kvasná či hnilobná dyspepsie.

Doporučují se i nastávajícím matkám nebo ženám, které kojí, či ženám, které opakovaně trpí kandidózami nebo infekcemi močových cest.

Potrava pro hodné bakterie
Probiotika pro svou správnou funkci potřebují prebiotika, což je komplex sacharidů, kterými se probiotické bakterie živí. Pomáhají tak předcházet zažívacím potížím a snižují riziko rakoviny tlustého střeva. Také napomáhají vstřebávání vápníku a hořčíku, které naše tělo pro své správné fungování potřebuje. Asi nejznámějším z probiotik je inulin, který najdete v kořeni čekanky, v artyčocích, v cibuli, česneku a pórku. K svačině si můžete dát jablka či meruňky.