Rekonstrukce prsů po ablaci: Moderní metody umí zázraky

26.12.2024

Ženy po prodělané rakovině a tzv. ablaci, tedy odstranění jednoho či obou prsů, mají možnost nechat si ňadra operativně zrekonstruovat. Co všechno obnáší tato až zázračná cesta k většímu sebevědomí? Jaká jsou případná úskalí? Na citlivé otázky odpovídá MUDr. Petra Moravcová z Divine Clinic…

Paní doktorko, jaké možnosti skýtá současná rekonstrukční plastická chirurgie?

Možností je více. Buď děláme rekonstrukci prsu silikonovým implantátem, nebo místními lalokovými plastikami, což znamená vytvoření prsu například z velkého zádového svalu, ale i lalokovými plastikami s použitím mikro chirurgických technik. Která z těchto variant je pro konkrétní klientku nejvhodnější, záleží samozřejmě na tom, jaký je stav hrudníku po odstranění prsu, ale i na tom, zda je kožní kryt dostatečný a není ozářený z léčby.

Mohla byste upřesnit metodu rekonstrukce pomocí laloků a mikro chirurgických technik? Jaké jsou výhody oproti klasickým silikonům?

Pokud nemáme po ablaci prsu, tedy po jeho odstranění, na hrudníku dostatek kůže, která sama o sobě stačí k rekonstrukci prsu, tak jsme schopni pomocí přenosu místních laloků kůži do potřebné oblasti dodat. Poté je možné prs rekonstruovat i s použitím prsního implantátu. Další možností je přenos tkáně například z podbřišku nebo i z jiných oblastí těla, kde vezmeme kožně svalový lalok včetně cév, které ho vyživují, a pomocí mikro chirurgických technik, tzn. za použití mikroskopu, našijeme žíly a tepny z laloku na žíly a tepny, které jsou mezi žebry. Výhody oproti klasickým rekonstrukcím pomocí implantátu u těchto metod jsou v tom, že jsme schopni vymodelovat prs vetší bez použití umělé náhrady, tedy silikonového implantátu. Pracujeme přitom s materiálem tělu vlastním.

Lze prsa po rakovině nahradit plnohodnotně?

Otázkou je, co znamená plnohodnotně. My vytváříme zcela nový prs a snažíme se jeho tvar vymodelovat a přizpůsobit vzhledu druhého prsu, v případě odstranění obou je pro nás určující postava klientky. Rekonstrukce prsu znamená několikastupňový proces, který vyžaduje především čas a velkou dávku trpělivosti. Je důležité si uvědomit, že vždy zůstane jizva a prs nebude plnit svou původní funkci, tedy nebude možné kojení, protože už neexistuje mléčná žláza. Ovšem tím, že prs vytvoříme, zvedneme ženě sebevědomí a ona si tak může zase obléknout plavky nebo šaty s výstřihem, je opět spokojená a vědoma si svého ženství. A o to jde v této fázi především.

Pozná se pohledem, že má žena ňadra kompletně nahrazená?

Ve spodním prádle nebo v plavkách či oblečení to rozpoznat nedokážete, jinak samozřejmě ano, ale je to stejné jako u zvětšení či úprav zdravých prsou. S tím rozdílem, že v poslední fázi celého procesu rekonstruujeme i bradavku spolu s dvorcem, to u ryze estetických operací nemusíme.

Jak velká prsa lze po zhoubném onemocnění mít?

To se liší případ od případu. Řídíme se nálezem před operací. Podle těchto kritérií se volí operační technika. Například použitím volných laloků jsme schopni dosáhnout poměrně velkých prsů.

Co se týče implantátů, doporučují onkologové držet se spíše menších velikostí?

Je úplně jedno, jakou velikost implantátu použijeme, na to onkolog nebere zřetel. Jde o to, aby operace byla bezpečná, aby se jizva hezky zahojila a klientka byla spokojená. Volba velikosti závisí také na kvalitě kožního krytu a množství kůže.

Existují překážky pro rekonstrukci?

Hlavní překážkou je, pokud nemáme svolení od onkologa. Pacientka musí být vyléčená a musí být v remisi, tedy určitou dobu zdravá. Jinak operaci mohou bránit stejně prosté důvody jako u jiných klientů, kupříkladu aktuální onemocnění.

Je rekonvalescence delší než třeba po klasickém zvětšení prsou?

Pokud se rekonstruuje implantátem, tak ne. U těchto operací ale záleží, stejně jako u jiných, na pooperační péči a procesu hojení.

S jakým časovým odstupem od léčby je možné podstoupit operační náhradu prsu?

Jak už bylo řečeno výše – pacientka musí být nějakou dobu v remisi, konkrétní dobu posoudí onkolog. Po jeho souhlasu už je to zcela individuální. Důležité je přání pacientky a touha po návratu k normálnímu životu. Také je třeba brát v úvahu, že operace trvá i osm hodin, takže se musí přihlédnout k aktuálnímu zdravotnímu stavu. V každém případě jde o důležité rozhodnutí, které ve výsledku znamená pro ženy, které vnímají ablaci jako handicap, získat zpět sebevědomí a pocit vlastní hodnoty.

Říkáte, že operace je několikrát delší než u běžné augmentace (zvětšení). Čím je tento rozdíl dán?

Když provádíme pouhé zvětšení prsů prsními implantáty, v podstatě "jen" vytvoříme dutinu pro implantát, zatímco v tomto případě jsou zákroky složitější. Musíme nejdříve vyrobit kožní kryt pomocí výše zmíněných lalokových technik. Zákroky jsou navíc vícestupňové – nejdříve vytvoříme rekonstruovaný prs a poté, asi za dva až tři měsíce, až se prs zhojí, modelujeme druhý chybějící prs a ve třetí etapě vytvoříme bradavku a dvorec na rekonstruovaném prsu.

Bývá někdy při plastické operaci přítomen i onkolog?

U operace nebývá nikdy přítomen onkolog. Není tam již potřeba. Onkolog je lékař, který se zabývá léčbou rakoviny, není to chirurg. K nám klientky chodí, až když jsou víceméně zdravé, to znamená v remisi, a onkolog jim k takovému zákroku u nás dává doporučení.

Existuje nějaké riziko použití implantátů po prodělané rakovině? Nebrání silikon následně podrobnému vyšetření?

Silikon nebrání podrobnému vyšetření, tady skutečně není důvod k obavám, používají se ultrazvukové techniky a v rekonstruovaném prsu z původní prsní žlázy nezůstává víceméně nic.

V poslední době opět rezonuje téma odstranění prsních žláz kvůli prevenci rakoviny. Otevřeně o tom mluví například Angelina Jolie nebo u nás Marta Jandová. Setkáváte se s takovými případy?

Preventivní odstranění prsů není práce mamologa, což je lékař, který odstraňuje prsní tumory, ale plastického chirurga. Preventivně se prsy odstraňují například při výskytu BRCA mutace. Výhoda je v tom, že ve stejnou dobu, kdy je odstraníme, je rovnou rekonstruujeme pomocí prsních implantátů. Samozřejmě taková preventivní rekonstrukce je v něčem jiná – kůže není ozářená, nehrozí riziko lymfedému a víceméně je to operace zdravých lidí, kteří mají jen větší dispozici k vzniku rakoviny. My to riziko zmenšíme z cca 87 procent na přibližně 5 procent, protože kousek prsní žlázy tam musí zůstat, aby kůže přežila.

www.divineclinic.cz