Světový trend, který si zamilujete Clean beauty: čistá kosmetika

Asi všichni jsme se s tímhle anglickým souslovím už setkali. Ale jaká je jeho skutečná podstata? Poprosili jsme odbornici Lucii Levenson, majitelku clean beauty salonu v Brně, aby nám osvětlila definici čisté kosmetiky a rozdíl oproti přírodní kosmetice a dermokosmetice.
Co znamená pojem "clean beauty"? Jak se výrobky odlišují od běžné kosmetiky?
Čistá kosmetika je trend, který se zaměřuje na bezpečné složení kosmetiky bez kontroverzních syntetických látek. Oproti běžné kosmetice nabízí nejen efektivní péči, ale i odpovědnější přístup ke zdraví, životnímu prostředí i etice výroby.
Čistá kosmetika se vyhýbá ropným produktům (parabenům, sulfátům, ftalátům, silikonům), syntetickým emulgátorům či barvivům. Místo nich používá přírodní alternativu, která má v péči o pleť více blahodárných vlastností. Dále tato kosmetika nesmí obsahovat geneticky modifikované organizmy, konzervační látky, pesticidy a nesmí být uměle parfémovaná.
Jaké jsou hlavní přínosy clean beauty pro pleť, zdraví a přírodu?
Tzv. clean kosmetika představuje špičkovou péči o pleť. Díky svému složení a hydratačním složkám na rostlinné bázi je šetrná k pokožce i vlasům a ze stejného důvodu je vhodná i pro citlivou či dětskou pleť.
Používáním čisté kosmetiky navíc šetříte životní prostředí, její zpracování totiž zanechává jen nepatrnou ekologickou stopu. Produkty vznikají v menších sériích a jsou díky tomu vždy čerstvé. Účinnost čistých kosmetických přípravků je vyšší i z dlouhodobého hlediska díky kvalitě surovin a výživných látek. V neposlední řadě tato kosmetika neohrožuje vodní ekosystém, jelikož v ní najdeme pouze čisté ingredience. Váš peeling na obličej nebo tuhý deodorant tedy dělá dobrou službu vám, ale i přírodě.
Existují nějaké mýty o clean beauty, které byste ráda vyvrátila?
Mnoho lidí si myslí, že čistá kosmetika je vždy přírodní a naopak. Ve skutečnosti clean beauty zahrnuje produkty, které se vyhýbají toxickým složkám, ale mohou obsahovat i syntetické ingredience, pokud jsou považovány za bezpečné a efektivní. Přírodní kosmetika naproti tomu dbá na přírodní složení aktivních látek, ale může používat další látky, které čisté nejsou. Ryze přírodní látky navíc mohou způsobit alergické reakce. Čistá kosmetika si bere jen ty nejlépe vyzkoumané ingredience a snoubí je s vědeckými i technologickými poznatky. Má tedy to nejlepší z obou světů. Navíc je kladen důraz na transparentnost, ekologii a zdraví spotřebitele.
Jsou přírodní ingredience vždy lepší než syntetické, nebo je to složitější?
Zde je to opravdu složitější. Přírodní ingredience obsahují dost často alergeny. V laboratorních podmínkách je možné tyto alergeny odstranit a nechat jen prospěšné látky. Některé značky dbají na to, aby jejich klienti měli co nejméně alergických reakcí, a tyto technologie využívají. U nás ve Vavavoom je to například značka Susanne Kaufmann.
Důležitý je také způsob získávání ingrediencí. Některé syntetické látky se stejným účinkem lze vyrobit s menším dopadem na životní prostředí. Zároveň není pravda, že přírodní ingredience jsou vždy dražší než ty syntetické. Transparentnost značek je velmi důležitá, protože například glycerin, který má skvělé vlastnosti, lze vyrobit jak z rostlinných olejů, tak z ropy.
Jak tedy poznat opravdu čistou a kvalitní kosmetiku a na co si dát pozor při výběru?
Přestože podmínkou čisté kosmetiky je transparentnost, v praxi tomu tak vždy není. Navíc některé značky využívají síly strašení zákazníků. Mám na mysli slogan typu, že jakékoli chemické složky jsou škodlivé, a propagují přírodní látky jako jediné bezpečné řešení. Ve skutečnosti je každá látka chemická, včetně vody nebo rostlinných extraktů, a ne každá chemikálie je škodlivá. Nebo tvrzení, že určitá značka neobsahuje toxiny, čímž automaticky říká, že ostatní značky toxiny obsahují, a tudíž by se jim měl zákazník vyhnout. My máme v nabídce několik značek, které tuto rétoriku nepoužívají, a přesto jsou průkopníky v čisté kosmetice, např. již zmiňovaná Susanne Kaufmann nebo RMS Beauty.
Určitě je dobré udělat si vlastní obrázek a projít si složení vaší oblíbené značky. Pokud tomu nechcete věnovat čas a úsilí, je dobré nakupovat v menších obchodech, kde vám školený personál vše trpělivě vysvětlí. Některé on-line obchody dnes čistou kosmetiku opatřují přívlastkem "clean", což výběr usnadňuje.
Proč jsou clean beauty produkty dražší? Platíme za kvalitu, nebo spíše za trend?
Věřím tomu, že platíme za kvalitu. Litr minerálního oleje nestojí skoro nic. Minerální olej lze nahradit v kosmetice různými alternativními složkami, které nabízí podobné vlastnosti, ale jsou šetrnější k pleti i životnímu prostředí. Jejich výroba je nicméně dražší.
Mnohé clean beauty značky se také snaží odlišit tím, že provádí klinické studie. Znamená to, že například opravdu měří hydrataci a elasticitu pleti před a po použití krému. Tyto studie jsou jako důkaz účinků nejlepší. Nevýhodou je, že jsou drahé, což se promítne do ceny.
Jaké jsou aktuální směry v oblasti clean beauty a co nás čeká v budoucnu?
Dlouhodobým trendem je určitě přechod na čistou kosmetiku a minimalizace počtu produktů denní rutiny, tedy od kvantity ke kvalitě. Značky se také snaží své zákazníky co nejvíce edukovat. Rutina by se totiž měla měnit na základě aktuálních potřeb pleti.
Může být clean beauty kosmetika stejně účinná jako dermokosmetika od lékaře?
Tady záleží hodně na konkrétní dermokosmetice a problému, na který je cílená. Zatímco dermokosmetika přímo od dermatologa často poskytne rychlé výsledky díky vysoce koncentrovaným aktivním látkám, čistá kosmetika podporuje zdraví pleti dlouhodobě díky svému zaměření na přírodní a šetrné ingredience.
Určitě doporučuji, zejména na stárnoucí pleť, kombinaci dermokosmetiky a čisté kosmetiky. Při nadužívání silné dermokosmetiky si dokážeme přivodit velké problémy, je to opravdu hlavně o pozorování aktuálního stavu pleti. Běžná pleťová kosmetika z lékárny má dle mého názoru spíše jen ochranné vlastnosti a zajistí vám maximálně hydrataci. Aktivní látky je nutné doplnit jinde.
Jaké produkty byste doporučila někomu, kdo chce přejít na clean beauty, ale neví, kde začít?
Poradila bych navštívit obchod, kde se na clean beauty specializují, a nechat si poradit. Ideálně zajít na kosmetické ošetření stejné značky. Kosmetička vám pak produkty po analýze pleti rovnou doporučí. Určitě bych začala sérem. Pak doplnit krém a produkty k čištění. Zároveň nedoporučuji vyhodit komplet to, co dnes používáte, a nakoupit vše nové. Pleť na takový šok dost často reaguje negativně.
Jaké chyby lidé dělají při používání přírodní kosmetiky a jak se jim vyhnout?
Častou chybou je "naskakování" na každý nový trend a bezhlavé nákupy. Pokud se bavíme o přírodní kosmetice, je určitě dobré nejprve vyzkoušet pár produktů a neměnit rovnou celou kosmetickou rutinu. Nejčastější chybou je ovšem nadměrné množství produktů, neznalost vlastní pleti a nesprávné odlíčení. Ano, dvojí čištění není trend, ale základ pro kvalitní pleť.
V nabídce máte i clean beauty parfémy. Jako první mě napadá otázka: vydrží?
Klasické parfémy jsou často démonizované, například tím, že obsahují ftaláty. Opět se jedná s strašení. Ale například moje oblíbená značka Matiere Premiere ftaláty ani umělá barviva ve složení nemá. Složky jsou přírodní až z 92 % a jejich růže či tuberóza jsou pěstovány ve Francii v bio kvalitě. Vydrží vonět celý den, dokonce i druhý den.
Jaký parfém je nejoblíbenější?
Vanilla Powder.
Nezatíží pleť ani přírodu
Všechny produkty k dostání na www.vava-voom.cz