Věčné dilema: zlato, nebo stříbro?

26.08.2024

Zlato, nebo stříbro? O slovo se navíc stále hlasitěji hlásí i růžové zlato. Zmíněné kovy se liší vlastnostmi, pořizovací cenou i způsobem údržby, ale co hlavně – mají odlišný "vibe". Naučíme vás je vybírat a kombinovat…

Zlato evokuje moc, stříbro čistotu

Zatímco zlato je tradičním symbolem bohatství a moci, moderně ztvárněné stříbro osloví spíš milovníky minimalismu. Tahle základní charakteristika má svoje kořeny v dávné minulosti. Zlato bylo již ve starověkém Egyptě znamením hojnosti, zdobilo faraony a bylo nedílnou součástí pohřebních rituálů. Bývá spojováno s božskými a královskými aspekty. Stříbro mělo univerzálnější a praktičtější využití – nesloužilo jen pro výrobu šperků nebo církevních předmětů, ale také mincí. Obvykle je spojováno s čistotou. Někdo dává přednost zlatu pro jeho tradiční hodnotu a teplý odstín, jiný zas preferuje stříbro kvůli svěžímu, čistému vzhledu. Je důležité zvolit kov, který nejlépe vyhovuje vašemu životnímu a módnímu stylu a zejména vaší osobnosti.

Sledujte ryzost a puncovní značky

Při volbě šperků ze zlata a stříbra byste si měli vždy v první řadě zkontrolovat ryzostní značky. V Česku je povinnost označit šperky z cenných kovů Státním puncem ČR – u zlatých šperků od hmotnosti 0,5 g, u stříbrných od 3 g.

Co se týká zlata, v Česku jej nejčastěji najdete v podobě zlatého standardu 14 karátů, což odpovídá 58,5 % zlata ve slitině (značka 585/1000), případně 18 karátů, tedy 75% obsahu zlata (750/1000). To vyjadřuje vyobrazení hlavy labutě nebo kohouta. Zajímavostí je, že čím více karátů, tím má šperk teplejší barvu.

Podobně jako zlato i stříbro má své ryzostní značky, které informují o jeho čistotě. Nejběžnější je značení 925, což odkazuje na 92,5% obsah čistého stříbra ve slitině, případně pak značka hlavy kamzíka.

Pokud vás zajímá, proč není běžné pořídit si šperk se stoprocentním obsahem těchto cenných kovů, je to z čistě praktických důvodů. "Jak ryzí zlato, tak stříbro jsou samy o sobě příliš měkké a poddajné. Takové šperky by tedy nebyly v praktickém životě nositelné, aniž by se již během krátké chvíle nezdeformovaly," vysvětluje Dominika Šťovíčková, spoluzakladatelka české šperkařské značky Ushi.

U zlata pozor na chlor a ocel, stříbro občas vyčistěte

Při péči o šperky, ať už zlaté či stříbrné, je důležité brát v úvahu jejich specifické vlastnosti. Zlaté šperky jsou náchylné k poškrábání, pokud nejsou správně uchovávány. Tím po čase ztratí původní lesk a je nutné je pravidelně čistit a leštit. Také se doporučuje vyhýbat se s nimi chloru, který může trvale změnit jejich barvu. Rovněž si dejte pozor, pokud nosíte například více prstenů, z nichž některé jsou z oceli. Ta je totiž tvrdá a může sousední zlatý prsten poškrábat.

Stříbrné šperky jsou odolnější proti poškrábání, nicméně se u nich časem projevuje černání. "Tmavnutí stříbrného šperku je zcela přirozené, jedná se o proces oxidace. Není však třeba se o šperk obávat, nedochází tím k jeho znehodnocení. Stačí jej pouze vyčistit a otřít jemným hadříkem, což mu vrátí zpět ztracený lesk," vysvětluje odbornice.

Poměr ceny a kvality? Vítěz je jasný!

Výběr mezi zlatými a stříbrnými šperky závisí na osobních preferencích, účelu nošení, ale také finančních možnostech. Rozdíl mezi zlatem a stříbrem totiž pocítíte nejvíce na cenovce. Zatímco gram zlata se aktuálně pohybuje kolem 1700 Kč, stříbro o stejné gramáži lze pořídit od přibližně 20 Kč. Je tedy jasné, že ač se jedná v obou případech o vzácné kovy, zlatý šperk vám provětrá peněženku výrazně více.

Jestliže kladete důraz na nejlepší poměr ceny a kvality, bude pro vás stříbro vhodnější. "Pokud vás vysoká cena zlatých šperků odrazuje, ale líbí se vám jejich design, můžete se poohlédnout po stříbrných špercích, které jsou k dispozici ve zlatých nebo módních rose gold odstínech," radí Dominika Šťovíčková.

Zlato sluší teplé pleti, stříbro chladné

Zlaté šperky jsou často spojovány s luxusem a prestiží a jsou vhodné pro významné příležitosti. Stříbrné šperky zase nabízí moderní a minimalistický design, který se hodí ke každodennímu nošení. Nutno dodat, že jde o značně zjednodušené pravidlo, které módní stylisté rádi záměrně porušují pro větší efekt překvapení.

Stříbro si nejlépe rozumí s chladným tónem pleti, která má růžové a modré podbarvení. Vyniknou v něm lidé s platinovou blond, černými vlasy nebo hnědými odstíny s chladnými podtóny. Zlato naopak lichotí nejvíce lidem s teplým tónem pleti, která má zlaté až broskvové podtóny, a těm se zlatavě hnědými, měděnými nebo teplými blond odstíny vlasů. "Je však důležité si uvědomit, že šperky jsou srdeční záležitostí a také otázkou osobního vkusu. Pokud vás tedy zaujme stříbrný šperk, ačkoliv máte spíše teplé odstíny pokožky, kupte si jej. Klíčové je řídit se vlastním pocitem," dodává Dominika Šťovíčková.

Umění stylingu s růžovým zlatem

Růžové zlato (rose gold) je elegantní a všestranný kov, který lze nosit mnoha způsoby. Skvěle se kombinuje s jinými kovy, jako je žluté zlato, stříbro nebo bílé zlato. Tento mix vytváří moderní, originální vzhled. Například můžete na jedné ruce nosit růžovo-zlatý náramek a stříbrný nebo zlatý prsten. Růžové zlato vypadá úžasně s neutrálními barvami, jako je bílá, černá, šedá nebo béžová. Tyto barvy zvýrazní teplé tóny růžového zlata a nechají ho vyniknout. Jemného, romantického efektu docílíte souhrou růžového zlata s pastelovými barvami, jako je světle růžová, levandulová nebo mátová. Tyto barevné kombinace jsou ideální především pro letní styling.

Růžové zlato se často nosí v minimalistických designech, které zdůrazňují jeho jemnost. Zkuste jednoduché růžovo-zlaté náušnice, tenký náramek nebo subtilní náhrdelník. Pokud máte rádi výrazné šperky, růžové zlato může být skvělým základem i pro nápadné náušnice, náramky nebo prsteny.

Růžové zlato se hodí jak pro denní nošení, tak pro večerní příležitosti, kdy se můžete odvázat s výraznějšími šperky s drahokamy nebo poutavými detaily.

Už dávno neplatí držet se jednoho druhu kovu

Výrazný trend kombinovat v rámci jednoho stylingu zlaté, růžovo-zlaté a stříbrné šperky přetrvává už několikátou sezónu. Jak na to, aby byl výsledek perfektní? Nemáte-li rovnou dvoubarevný náhrdelník, mixujte zlaté a stříbrné řetízky různých délek, aby vytvořily vrstvený vzhled – například tenký zlatý s delším stříbrným náhrdelníkem. Vybírejte kousky podobné stylem nebo motivem, aby u sebe vypadaly harmonicky. Noste různě masivní náramky se zlatými a stříbrnými prvky – buď v rámci jednoho šperku, nebo zvlášť. Vyzkoušejte náušnice, které mají části ze zlata i stříbra, odvážnější z vás mohou zdůraznit asymetrii tím, že v jednom uchu se jim bude blýskat zlato, v druhém stříbro. Proč ne? Klidně zkombinujte zlatý náhrdelník se stříbrnými náušnicemi a naopak.

Také prsteny seženete v kombinaci různých kovů. Originálně vypadá například zlatý prsten vedle stříbrného na stejném prstu. Spojujte tenké a robustní prstýnky v obou kovech.

Na výsluní se vrací brože

Pro vrstvení, kombinování a na každodenní nošení jsou samozřejmě nejlepší minimalistické šperky. Pokud byste však zatoužili po jednom kovovém akcentu, sázkou na jistotu je organický motiv, inspirovaný přírodou, s designem připomínajícím například větve a listy. Trendem jsou rovněž vintage šperky – návrat ke stylům jako Art Deco a viktoriánské období vašemu outfitu dodají nádech nostalgie.

Svoji osobnost a náladu můžete vyjádřit i jinak než náhrdelníkem, náušnicemi, náramkem a prstýnkem. Hosté na přehlídkách značek jako Chanel či Carolin Herrera byli svědkem velkého návratu klasických broží, přesněji řečeno jejich moderní interpretace. Tak do toho!